Fort Křelov
PAMÁTKY S SEBOU

Fort Křelov
Navigovat Navigovat Facebook Instagram

Na Fortu 392/1, 783 3 Krelov


Telefon: 721546874
E-mail: fort@sksbu.cz
Web: www.forty.cz/

Fort Křelov XVII. je polygonální permanentní fort, vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc.
Svým pětiúhelníkovým půdorysem fort připomínal starší forty na Tabulovém a Šibeničním vrchu, přičemž se od nich odlišoval řadou konstrukčních prvků.

Hlavním obranným těžištěm tohoto objektu je mohutný zemní val, na němž byla mezi zemními násypy rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Jeho vnější zpevněná strana tvořila současně eskarpu příkopu, vnitřek je naopak opatřen kasematami pro ukrytí obránců a bezpečné uložení zásob.

Za hlavním bojovým postavením se v centru fortu nachází tzv. středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím a plochou zadní stěnou, z níž vystupuje šíjová kaponiéra na obranu příkopu před týlovou stranou fortu. Reduit sloužil jako ubytovací zařízení a v případě obležení nepřítelem byl posledním místem odporu. Podle dobové dokumentace byla cena fortu vyčíslena na 284 020 zlatých a 16 krejcarů.

V současné době je Fort XVII využíván jako muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militárií.

Hostinec Citadela, umístěný v reduitu pevnosti, se otevírá na společenské a firemní akce, svatby a hostiny. V přilehlých sálech pořádáme koncerty, malá divadla, semináře a školení.


JAK SE K NÁM DOSTANETE?
Autem:

z Olomouce směr Mohelnice. Zhruba 300m za kruhovým objezdem za Globusem odbočíte vpravo na obec Křelov. Cca v polovině obce uvidíte ukazatel Fort XVII a zabočíte doleva. Přejedete most přes dálnici a po pravé straně již uvidíte pevnost. Parkovat je možno na louce před plotem pevnosti.